מאמרים

איך נבחר מסלול למשכנתא - המשך למאמר

שאם יקרו כאלה חלילה לא כל החזרי המשכנתא יינזקו אלא מקצתם. זו המחשבה המקובלת בקרב היועצים ואסטרטגיה זו רושמת ראיות יפות לצדקתה. עוד נאמר שבדיקות שעלו בנתוני הבנק מעלה שאת עיקר הנזק סופגים משלמי המשכנתא בהחזרת קנסות על החזרים אשר לא משולמים לרוב מהסיבה של עלייה בגובה הריבית. ריבית משולבת מעין זו תבטיח שמצב זה לא יקרה.

איך נקבעת הריבית למשכנתא שלנו ?
שאלה מסובכת, והיא משתנה בגורמים רבים מאוד החל בסוג הבנק אליו אתם הולכים וכלה בתנאי הבסיס מצדכם איתם אתם באים לבנק. האם יש מקום למקח וממכר? לכאורה נראה שלא שייך הרי הבנק אינו שוק הכרמל אלא מקום מכובד ומסודר אלא שלעיתים אנו שוכחים שהבנק הוא מוסד עסקי רווחי לכל דבר. למען הגוזמא נאמר שהוא כל כך רווחי עד שהוא אבי אבות של מושג הרווח. לכן אנו צריכים לזכור שהבנק מעוניין להרוויח עלינו סכומים נאים ואנו הלקוחות הם מקור לחמו. על כן האינטרס שלו לתת לנו הלוואת משכנתה לא פחותה מזו שאנו רוצים לקחת, ולכן באינטרס שכזה בהחלט שייך מיקוח על תנאי המשכנתא כי בסופו של דבר הקשחה יתירה עימכם עלולה לגרום לבנק להפסיד אתכם בכך שתלכו לשדות זרים.
למודעת זאת הריבית שהבנק גובה עבור המשכנתא נועדה למטרה פשוטה לפצות על הסיכון שלוקח הבנק במתן הלוואה מעין דמי ביטוח. זה מסביר את החשיבה מאחורי גמישות יתירה על לווי משכנתאות אמידים המעתרים בנכסיהם אל מול פועל קבלן צנום החי מן הבא ליד. וזהו האבסורד הנאה המתקבל בעיני הבריות שלא שלא שמים אל ליבם שהבנק איננו קופת גמ"ח שמצילה נפשות רבות וחסרונן אלא בית עסק. לכן רצוי להיזהר מפרסומת למשכנתא המופעים באתר פרסום כזה או אחר כמו פרסום בגוגל שצץ לנו כל פעם. ומציג עצמו כנדבן הלאומי המחלק הלוואות לרווחת תושבי מדינת ישראל.
.

חזרה לחלק ראשון